Kentvizyon
billboard

EGO OTOBÜS

Otobüs Reklamları Nedir?

Oldukça eski bir tarihe sahip olan açıkhava reklamları günümüzde de hedef kitlelerine doğrudan ve etkili bir şekilde ulaşmak isteyen markaların tercihleri arasında yer alır. Açıkhava reklamları denince akla ilk gelenler billboard, megalight ya da CLP gibi sabit duran üniteler olsa da araç giydirme uygulamaları gibi reklama hareket kazandıran seçenekler de fazlasıyla talep görür. Genellikle metro ve tramvay gibi toplu ulaşım araçlarının başlı başına birer reklam ünitesi olarak değerlendirildiği araç giydirme uygulamalarının gerçekleştirildiği vazgeçilmez seçeneklerden biri de otobüslerdir. 

 

Otobüs reklamlarını belediye otobüslerine araç giydirme ya da araç içi ünite konumlandırma şeklinde gerçekleştirilen reklamlar olarak tanımlayabilmek mümkündür. 

 

Hızla gelişen teknoloji ışığında çeşitlenen toplu ulaşım araçlarının içerisinde otobüsler halen en aktif ve yoğun şekilde kullanılan seçenekler arasında yer alır. Şehrin birçok noktasına yolcu taşıyan otobüsler güzergahları boyunca farklı duraklara uğrayarak seyrine devam eder.

 

Otobüs reklamları sayesinde markalar duraklarda bekleyen yolcular, otobüste seyahat edenler, otobüs güzergahı üzerinde bulunan yayalar ve araçlar olmak üzere oldukça geniş bir kitleye ulaşma fırsatı yakalar. Araç giydirme şeklinde uygulanan otobüs reklamlarının ebatlarının büyük olması bu geniş kitlenin dikkatini çekerek markalara, bilinirliklerini artırma imkanı yaratır. Akılda kalıcı bir etki de yaratan otobüs reklamları markaların nihai hedefi olan satış rakamlarını yükseltmenin en ideal yolunu sunar.  

 

Türkiye’nin başkenti ve 6 milyona yakın nüfusu ile aynı zamanda ikinci büyük şehri olan Ankara, farklı ilçelerden ve mahallelerden geçen oldukça yoğun otobüs hatlarına sahiptir. Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak ulaşım hizmeti veren EGO bünyesinde 1000’e yakın otobüs bulunmaktadır. 

 

Dolayısıyla Ankara EGO otobüs hatları markaların reklam vererek hedef kitlelerine ulaşabilecekleri benzersiz seçenekler sunar. Markalar, EGO otobüs reklamları sayesinde reklam kampanyalarının şehrin farklı noktalarında ya da demografik özelliklerine göre belirledikleri bölgelerde görünür hale gelme imkanına sahip olur. Ankara EGO otobüsleri 6 milyona yakın kişiye etkili, dikkat çekici, hızlı ve ekonomik  şekilde ulaşmanın en doğru adresidir.  

 

Otobüs Reklam Çeşitleri

Otobüsler reklam uygulamalarını gerçekleştirmek için oldukça fazla imkana sahiptir. Araç giydirme gibi otobüsün dışına verilen reklamların yanı sıra otobüs içerisine de reklam üniteleri konumlandırılır. Dolayısıyla otobüs reklam çeşitleri olarak otobüs dışı ve otobüs içi olmak üzere genel bir ayrım yapmak mümkündür.

 

Otobüs içi reklamlar kapsamında; otobüsün şoför arkası ya da yolcu koltuk üstü gibi kısımlarına afiş ve CLP konumlandırılması uygulamaları yer alır.

 

Otobüs içi reklamlar doğrudan yolculara hitap ettiği için, otobüs kullanım oranlarına ve seyahat sürelerine bakıldığında oldukça etkili seçeneklerdir. Özellikle otobüste seyahat edenlerin reklama uzun süreler boyunca maruz kalması reklamın akılda kalıcı etkisini artıran bir unsur olarak ön plana çıkar.

 

Otobüs dışına uygulanan reklamların; tam kaplama, şerit kaplama ve superback kaplama gibi seçenekleri vardır. Otobüs giydirme yöntemleri markaların ulaşmak istedikleri kitle hacmine, yaratmak istedikleri etkiye ve reklama ayırdıkları bütçeye göre farklı çözümler sunar. 

 

Full giydirme olarak da adlandırılan tam kaplama, otobüsün arka kısmı da dahil olmak üzere tüm cephelerinin kaplanmasıdır. Tam kaplama sayesinde reklamın otobüsün sağında, solunda ya da arkasında duran kişiler tarafından görülebilmesi mümkün hale gelir. Oldukça dikkat çekici bir görünüm sağlayan tam kaplama reklamın çok uzak mesafelerden bile kolaylıkla algılanmasını sağlar.

 

Şerit kaplama otobüsün kaporta kısmının kaplanması ile gerçekleştirilirken, superback kaplama ise otobüsün sadece arka kısmına uygulanır. Superback kaplama özellikle araç trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde oldukça etkili sonuçlar almayı sağlar. Kaldırımda bulunan yayaların da dikkatini çekmeyi başaran superback kaplama sayesinde reklamın mesajını algılamak daha kolay olur.      

 

Otobüs Reklamları Avantajları Nelerdir?

 

Gün geçtikçe sayıları artan farklı toplu ulaşım araçlarına rağmen otobüsler halen reklam vermek için en ideal seçeneklerin başında gelir. Bu durumun başlıca nedenlerinden biri otobüslerin, metro ve tramvay gibi raylı ulaşım araçlarına göre daha fazla mobiliteye sahip olması ve bekleme sürelerinin daha uzun olmasıdır. Bunun haricinde otobüs reklamları markalara birçok avantaj sunar. 

 

“Otobüs reklamları avantajları nelerdir?” sorusunun cevaplarını maddeler halinde şu şekilde sıraladık:

 

⦁ Otobüsler yüksek mobiliteye sahip araçlar oldukları için şehrin birçok farklı noktasına ulaşarak reklamın görünürlüğünü artırır.
⦁ Otobüsler ana güzergahları haricinde farklı cadde ve sokaklardan geçerek markalara ekstra geniş bir kitleye ulaşma imkanı tanır.
⦁ Otobüsler dış ve iç kısımlar olmak üzere reklam vermeye uygun birçok seçenek sunar.
⦁ Otobüslerin sahip olduğu büyük ebatlar, giydirme uygulaması ile reklamın daha kolay fark edilebilir ve dikkat çekici hale gelmesini sağlar. 
⦁ Otobüsler yaratıcı ve sıra dışı reklam çalışmalarını gerçekleştirmek için uygun zemini sunarak reklamın etkisini artırır. 
⦁ Markalar reklam verecekleri otobüs bölgesini, ulaşmak istedikleri hedef kitlenin demografik özelliklerine göre seçebilme imkanına sahiptir.
⦁ Oldukça ekonomik bir seçenek olan otobüs reklamları, markalara, reklam için ayırdıkları bütçenin karşılığını kısa süre içerisinde alma olanağı sunar.   

 

Otobüs Reklam Fiyatları

Otobüs reklam fiyatları iki temel unsur çerçevesinde belirlenir. Bunlar reklam süresi ve reklamın verileceği otobüs sayısıdır. Reklam vermek için otobüsler aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak kiralanabilir. 

 

Otobüs reklamlarının uzun vadeli olarak gerçekleştirilmesi kampanya başarısı açısından daha etkili olacağı için ayrılan bütçenin de verimli kullanılmasını sağlar. 

 

Kampanya başarısını artıran bir diğer unsur da reklamın verileceği otobüs sayısıdır. Daha fazla sayıda otobüse reklam vermek suretiyle daha çok kişiye ulaşmak mümkün olur. Bunun sonucunda markanın adı ya da kampanyanın mesajı geniş kitlelere duyurularak başarılı bir reklam gerçekleştirme imkanı yakalanır. 

 

Oldukça ekonomik bir seçenek olan otobüs reklamları için ayrılacak bütçe planlanırken bu unsurların ihmal edilmeyerek göz önünde bulundurulması markaları ulaşmak istedikleri hedeflere hızlı bir şekilde taşır.

 

Otobüs Reklamları Nasıl Verilir?

Peki, “Otobüs reklamları nasıl verilir?” Bunun için öncelikle markanın ulaşmak istediği hedef kitle doğrultusunda bir bölge seçilmesi gerekir. Daha sonra otobüsün ölçüsü alınarak tasarım işlemleri gerçekleştirilir. Belediyeden gerekli izinlerin ve markadan onay alınmasının ardından tasarım, dijital baskı cihazları vasıtasıyla basılır ve bu konuda uzman bir ekip tarafından otobüsün dışına uygulanır.

 

Her bir aşaması oldukça detaylı ve dikkat gerektiren otobüs reklamı verme sürecini daha kolay, pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmenin yolu bu konuda uzman bir ajansla çalışmaktır. Otobüs reklamlarının sağladığı avantajlardan faydalanarak markanızın adını geniş kitlelere duyurmak için Kentvizyon ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Yukarı Çık