Kentvizyon
billboard

TRAMVAY

Tramvay Reklam Giydirme Nedir?

Tramvaylar, şehirlerin çehresini belirleyen, gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelen ulaşım araçlarıdır.

İşe ya da okula gitmek, sosyal aktivitelere katılmak veya alışveriş yapmak gibi farklı amaçlar doğrultusunda ulaşım araçlarını dolduran insanlara hitap eden açıkhava reklamları markaların hedef kitlelerine kreatif ve etkileyici bir şekilde ulaşmalarını sağlar.

Açıkhava reklamları yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu alanlarda billboard, megalight, CLP, kuleboard ve LED tabela gibi üniteler üzerinden reklam verenle hedef kitleyi buluşturur. Şehrin her alanının aktif bir şekilde değerlendirildiği, açıkhava reklamlarının en dinamik ve dikkat çekici türlerinden biri olan tramvay reklam seçeneği ise hareketli bir yapı kazandırdığı reklamın etki alanını genişletir. 

Tramvay giydirme (ya da kaplama) kısaca tramvay vagonlarının dışını markanın reklamlarına özel tasarımlar ile kaplama uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde başlı başına bir reklam ünitesi haline dönüşen tramvay, yol aldığı güzergah boyunca insanlara markanın ya da kampanyanın mesajını taşır. 

Şehir ulaşımında sıklıkla kullanılan ve iş ya da turizm merkezlerine yolcu taşıyan tramvaylar insan kalabalığının tam kalbinden geçer. Bu bakımdan oldukça yüksek görünürlük vadeder. Tramvayların yaya dostu ulaşım araçları sınıfında yer alması reklamların daha fazla kişiye ulaşması konusunda oldukça etkilidir. 

Dört milyonu aşan yoğun nüfusu nedeni ile toplu ulaşım araçlarının sıklıkla kullanıldığı bir şehir olan İzmir, farklı ilçe ve mahallelerden geçen tramvay hatları ile dikkat çeker. Lokasyonu nedeniyle aynı zamanda bir tatil bölgesi olan İzmir, kış mevsiminde kalıcı, yaz mevsiminde ise turistik nüfus yoğunluğu ve hat uzunluğu ile tramvay giydirme seçeneği için biçilmiş kaftandır. 

İzmir tramvay hattı vagonlarına uygulanan reklam giydirme işlemi sayesinde markalar reklamlarının daha geniş kitlelere yayılmasını sağlayarak marka ya da kampanya bilinirliğini üst seviyelere çıkarabilir. Büyük ya da küçük; yerel ya da ulusal tüm markalar etkili, çarpıcı ve akılda kalıcı bir reklam gerçekleştirme imkanına sahip olarak İzmir’in yüksek müşteri potansiyelinden faydalanma fırsatı yakalayabilir.    

Tramvay Reklam Giydirme Nasıl Yapılır?

Açıkhava reklamları için mükemmel bir zemin oluşturan tramvayların sunduğu avantajlardan faydalanabilmenin öncelikli şartı tramvay giydirme işleminin doğru bir şekilde yapılmasıdır. 

Tramvay giydirme tam kaplama şeklinde gerçekleştirilir. İzmir’de iki ayrı hatta yer alan tramvaylar için hedef kitleye uygun olan hat tercih edilebilir. 

Dijital baskı işlemleri sırasında kullanılan malzemenin kaliteli olması hem reklamın dikkat çekiciliği hem de hava şartlarına uygun olması açısından oldukça önemlidir. Tramvaylar açık hava ulaşım araçları olduğu için yağmur, kar ya da güneş ışınlarına karşı dayanıklı malzemelerin kullanılması, reklamın bütünlüğünün bozulmaması ve uzun ömürlü olması açısından gereklidir. Dijital baskı aşamasından sonra tramvay vagonlarının kaplanması uzman ekipler tarafından kısa süre içerisinde gerçekleştirilerek tramvay giydirme işlemi tamamlanır.

Yaratıcı tasarım gerçekleştirmeye de olanak sağlayan tam kaplamada camlar için, açılımı “One Way Vision” olan OWV baskı yöntemi uygulanır. 

İnce ve delikli yapısından dolayı halk arasında delikli folyo baskı olarak da bilinen OWV, tramvay camlarına uygulandığında içeriden dışarısının rahatlıkla görülebilmesini sağlar. Camlara dışarıdan bakıldığında ise sadece reklamın görseli belli olur. 

Tramvay Reklam Avantajları Nelerdir?

Şehirler için çevre dostu çözüm sunan vazgeçilmez toplu ulaşım araçlarının başında gelen tramvaylar reklam kampanyalarını geniş kitlelere ulaştırmak isteyen markaların da ihtiyaçlarını ve beklentilerini eksiksiz bir şekilde karşılar. “Tramvay reklam avantajları nelerdir?” sorusunu maddeler halinde şu şekilde yanıtlayabiliriz:

⦁ Tramvaylar sürekli hareket halinde oldukları için farklı bölgelerde yaşayan ya da bulunan daha geniş kitlelere ulaşır.
⦁ Markaların belirli özelliklere sahip olan hedef kitlelerine ulaşması, tramvay reklamlarının sunduğu tramvay hattı seçme olanağı ile mümkün hale gelir.
⦁ Tramvay reklamlarının ebatları büyük olduğu için reklamların insanlar tarafından uzak mesafelerden bile seçilebilmesi ve algılanabilmesi oldukça kolaydır.
⦁ Tramvay seferleri genellikle şehirlerin kalabalık bölgelerinden geçtiği için ikincil hedef kitlelere ulaşmak da imkanlar dahilindedir. 
⦁ Büyük ebatları sayesinde tramvay reklamları daha ilgi uyandırıcı ve akılda kalıcı bir etki yaratır.
⦁ Tramvay giydirme yaratıcı ve çarpıcı tasarımlar gerçekleştirmeye imkan tanıyarak reklamın dikkat çekiciliğini artırır. 
⦁ Tramvay giydirme, reklam için ayrılan bütçenin en verimli şekilde kullanılmasına olanak vererek maliyet açısından markalara büyük avantaj sağlar. 

Tramvay Reklam Fiyatları

Markalara birçok bakımdan benzersiz avantajlar sunan tramvay reklamları fiyat bakımından da kullanım süresine göre farklı seçenekler barındırır. Tramvay reklam fiyatları kaplama malzemelerinin kalitesi ve uygulamanın kapsamı gibi birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Kaliteli malzeme kullanımı sayesinde daha canlı ve kolaylıkla fark edilebilir bir reklam çalışması gerçekleştirilebilir. 

Reklamın başarısı için kritik bir öneme sahip olan bu unsurlardan vazgeçmeden, yeterli bütçe ayrılarak tramvay reklamı gerçekleştirmek, markaların ödedikleri miktarların karşılığını fazlasıyla almasını sağlar. Aynı zamanda metrekare bakımından hesaplandığında tramvay giydirme en ekonomik seçenekler arasında yer alır.  

Tramvay reklamları kiralama şeklinde ücretlendirilir. Minimum 3 aylık olarak kiralanır.
Baskı maliyetini optimize etmek ve bilinirliğe katkı sağlamak açısından daha uzun süreli kullanımlar tavsiye edilir.

Markanızın adını ya da kampanyanızın mesajını daha geniş kitlelere ulaştırmak istiyorsanız tramvay giydirme uygulaması tam size göredir. Yaratıcı ve dikkat çekici reklam kampanyalarının vazgeçilmezi olan tramvay giydirme için uzmanlığı ve deneyimi ile tüm süreci etkin bir şekilde yönetebilecek bir mecra arıyorsanız Kentvizyon ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. 

Kentvizyon açıkhava sektöründe edindiği tecrübesini markanızın tramvay reklamlarına yansıtarak sürecin sonunda hedeflediğiniz başarıyı yakalamanızı sağlar. 

 

   
         
   
         
   
         
   

 

Yukarı Çık