Kentvizyon
billboard

BILLBOARD

9 Soruda Billboard Reklamları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 

Billboardlar, araç veya yaya trafiğinin yoğun olduğu hemen her yerde karşımıza çıkarlar ve reklamcılık sektörünün faaliyete başladığı ilk günden beri kullanılırlar. Reklam verene yatırımını kat be kat geri döndüren billboardlar, popüler bir açıkhava reklamcılık ürünü olarak karşımızda duruyor.

 

Markanızın satışlarını artırmak ve hedef kitle nezdinde daha bilinir hale getirmek için billboard reklamı vermek istiyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız endişe etmeyin. Bu yazıyı okuduktan sonra reklamcılık sektörünün her daim güncel ve etkin kalmayı başaran aktörü billboardlar hakkında aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacak.

 

Billboard Nedir?

 

Billboard reklam verme sürecine başlamadan önce billboard kelimesinin köken ve tanımını incelemekte fayda var. Özellikle daha önce billboard reklam panosu ile ilgili herhangi bir girişimi olmayanların konuyu daha iyi anlayabilmesi için işe “Billboard nedir?” sorusunun cevabıyla başlamak yerinde olacaktır.

 

Köken olarak İngilizce “billing board” kelimelerinden türeyen billboard kelimesi, Türkçeye “afiş panosu” olarak çevrilebilir. Daha kapsamlı bir tanım ile billboardlar, araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde büyük ebatlarda ve dikkat çekici biçimde tasarlanan görsel öğelerin açıkhava reklamları olarak sunulduğu panolardır diyebiliriz. 

 

Her ne kadar billboard günümüzde tüm açıkhava sektörü için kullanılan genel bir terim haline gelse de her açıkhava reklamı billboard değildir.

 

Billboard Ölçüleri Nelerdir?

 

Billboard reklam panosu için 340 cm en ve 190 cm boy ölçülerinin standart olarak kabul edildiğini söylemek mümkün. Ancak panonun bulunduğu konuma göre birtakım farklı billboard boyutlarıyla karşılaşmak da olası.

 

Billboard tasarımları baskıya verilmeden önce tasarım ebatlarının pano ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilmeli, billboard ölçüleri ile tasarım ebatları arasında fark olması halinde baskıya başlamadan tasarım ebatları düzeltilmelidir. Zamanı ve kaynakları verimli kullanmak adına işe billboard ölçülerini netleştirerek başlamak en doğrusu olacaktır.

 

Billboard Reklam Verme Maliyetleri Nelerdir?

 

Billboard reklamı vermek isteyen markaların üzerinde durduğu bir diğer başlık da billboard reklam verme maliyetleri oluyor. Billboard reklamları için maliyet kalemleri incelendiğinde giderleri üç alt başlık altında toplamak mümkün.

 

Billboard Tasarım Maliyetleri

 

Billboard reklam verme aşamalarının ilki ve belki de önemlisi olan tasarım süreci, yapılan tasarımın kalitesine göre değişen bir maliyeti de beraberinde getiriyor. Tecrübeli ellerde hazırlanan billboard tasarımlarının, bu konuda yetkin olmayan kişilerce hazırlanmış tasarımlara nispetle daha başarılı olması kaçınılmaz. Bu noktada hazırlanan tasarımların billboard reklamlarında kilit rol üstlendiğini söylesek yanlış olmaz. Yetkinliği olan bir ajans ile çalışmaları sürdürmek istenen sonuca ulaşmayı sağlayacaktır. 

 

Billboard Baskı Maliyetleri

 

Baskı maliyetleri de billboard reklam verme sürecinin diğer bir kalemini oluşturuyor. Billboard afiş baskısında maliyetler ebat, baskı materyalinin kalitesi ve baskı teknolojisine göre farklılık gösteriyor. En güzel tasarımın bile kalitesiz bir baskı süreci sonrası beklenen etkiyi yaratamaması muhtemeldir. Bu sebeple baskı maliyetlerini değerlendirirken yapılan işin kalitesini göz önünde bulundurmakta fayda var.

 

Billboard Kiralama Ücretleri

 

Billboard reklam verme bütçesindeki en büyük kalem billboard kiralama ücretleridir desek yanılmış olmayız. Billboard kiralama fiyatları panonun bulunduğu konuma, konumdaki günlük araç ve yaya trafik yoğunluğuna göre değişkenlik gösteriyor. Billboard reklamınızın beklenen etkiyi yaratmasını istiyorsanız konum seçiminde detaylı araştırma yapmak yararlı olacaktır.

 

Billboard reklam verme sürecinin tüm bu aşamaları için çeşitli kişi ve firmalardan hizmet alabileceğiniz gibi sürecin tamamını tek bir merkezden yürüten kurumsal firmaları da tercih edebilirsiniz. Kurumsal ve sektördeki faaliyetleri ile kendisini ispatlayan Kentvizyon ile çalışmayı tercih ettiğinizde, ikinci seçenek size hem zamandan hem de maddi kaynaklardan tasarruf olarak geri dönecektir.

 

Billboard Tasarımlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Araba kullanırken ya da yürürken yüzlerce billboard ile karşı karşıya geliyoruz. Peki bunlardan kaç tanesi ilgimizi çekmeyi başarıyor? Billboard reklamı veren binlerce firma arasında kaybolmamak ve billboard reklamı için ayırdığınız bütçenin boşa gitmesinin önüne geçmek için birtakım noktalara dikkat etmeniz gerekir.

 

Az Çoktan İyidir!

 

Tasarımda eksik mesaj vermemek ve geniş billboard alanının tamamını değerlendirmek kaygısıyla birçok bilgiyi bir arada kullanmanın iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Billboard reklamlarının hedef kitlesi çoğunlukla araçla ya da yaya olarak seyir halinde olduğundan billboard afişinizi görme süresi minimum düzeyde gerçekleşiyor. Bu yüzden billboard tasarımlarında mümkün olduğunca az ve çarpıcı bilgi kullanmayı tercih etmelisiniz.

 

Gösterin, Anlatmayın!

 

Yol üzerinde yer alan bir billboard reklam panosunda uzun metinler kullanmak akılcı bir yaklaşım olmayacaktır. Zira hedef kitlenin gözleri uzun metinlerden ziyade kısa ve vurucu metinleri, en çok da görselleri seçecektir. 

 

Panonun Dışını da Düşünün!

 

Billboard tasarımının kendi içinde tasarım ilkelerine uygun olarak hazırlanmasının yanı sıra dikkat çekebilmesi için bulunduğu çevre ile kontrast oluşturması ya da çevresel etmenlerle iletişim halinde olması, billboard reklamınızın diğer reklamların arasında ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

 

Billboard Reklamlarının Avantajları Nelerdir?

 

Günümüzün teknolojik imkanlarıyla dijital platformlarda verilen reklamlar kullanıcılar tarafından rahatsız edici bulunarak kısa sürede atlanabiliyor. Benzer şekilde televizyon ve radyo reklamları kanal değiştirerek veya reklam arası mola olarak değerlendirilmek suretiyle geçiştirilebiliyor. Ancak söz konusu billboard reklamları olduğunda reklamınızın atlanması, görmezden gelinmesi veya yerinin değiştirilmesi mümkün değil.

 

Bunun yanı sıra sosyal medya ve televizyon/radyo reklamları için tercih edilen reklam yayınlanma zamanı büyük önem arz ederken billboardlar reklam verene 7/24 hizmet ediyor. Hedef kitlenin reklama sürekli maruz kalması neticesinde marka bilinirliğinin artması sağlanıyor.

 

Billboard Reklamları Etkili mi?

 

Billboard reklamları, gelişen teknolojik imkanlar karşısında geleneksel bir imaja sahip olsa da etkinliğinden bir şey kaybetmiş değil. Özellikle yazımızda bahsettiğimiz billboard tasarımı, billboard konumu gibi faktörlere dikkat edildiğinde billboard reklamları kazançlı bir reklam yatırımı olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalar billboard reklamları için katlanılan her 1 birim maliyetin, 6 birim kazanç olarak işletmeye geri döndüğünü gösteriyor.*

 

Billboard Reklamı Nasıl Verebilirim?

 

Her ne kadar billboard reklam verme süreci tasarımdan baskıya, yer seçiminden billboard kiralamaya kadar bilgi ve emek isteyen aşamaların yerine getirilmesiyle sonuçlandırılan zahmetli bir süreç gibi görünse de kurumsal ve kendini ispatlamış bir firmayla çalışarak tüm süreci işin ehline bırakmanız mümkün. 

 

Kentvizyon Türkiye genelinde sahip olduğu 35.000 reklam yüzüyle açıkhava reklam kiralama ihtiyaçlarınızı eksiksiz ve kusursuz bir şekilde karşılar. Profesyonelliği, tecrübesi ve kaliteli hizmeti ile ön plana çıkan Kentvizyon sayesinde reklamlarınızı daha görünür, daha etkili ve daha çarpıcı bir hale dönüştürerek markanızı hedeflerine taşıyabilirsiniz.

Yukarı Çık