Kentvizyon
billboard

GIANTBOARD

GENİŞ HEDEF KİTLELERE ULAŞMAK İÇİN DEVASA REKLAM PANOLARI

 

Billboard’lar, iletişim teknolojilerindeki gelişmelere rağmen reklam verene sağladıkları fayda bakımından etkinliklerinden bir şey kaybetmiş değil. Yaratıcı afiş uygulamalarını sergileyerek dikkatleri çekmek ve geniş reklam alanlarının avantajlarından faydalanmak isteyen markalar ise dört ve daha fazla billboard’un birleşerek bir araya getirdiği giantboard’ları tercih ediyor.

 

Giantboard reklamı vermek isteyen veya “Giantboard nedir?” diye merak edenler için bu devasa reklam panoları hakkında bilinmesi gereken her şeyi masaya yatırıyoruz.

 

Giantboard Nedir?

 

Giantboard, İngilizce “giant” ve “board” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan, Türkçe’de “dev” ve “pano” anlamına gelen bir terimdir. Daha derli toplu bir tanımlama yapacak olursak; Giantboard’lar, araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde, standart ölçülerdeki üç veya daha fazla reklam panosu büyüklüğünde, daha geniş hedef kitlelere ulaşmayı ve yaratıcı tasarım uygulamalarını sergilemeyi hedefleyen, markaların sıklıkla tercih ettiği açıkhava reklam ürünleridir.

 

Giantboard Ölçüsü Nedir?

 

Billboard standart ölçülerinin 340 x 190 santimetre olduğu değerlendirildiğinde, bir giantboard’un yaklaşık 12 metreden başlayarak 16 metre genişliğe kadar reklam alanı olduğunu söyleyebiliriz.

 

Bunun yanı sıra bina cepheleri gibi boşlukların reklam alanı olarak değerlendirildiği yerlerde de giantboard reklamları verilebilir. Giantboard’ların cephe tipi kullanımında, afiş boyutları çok daha büyük sınırlara ulaşabiliyor.

 

Giantboard Reklamı Vermenin Avantajları Nelerdir?

 

Billboard’lar yerine daha büyük reklam alanı sağlayan giantboard’ları tercih ettiğinizde, sunulan dev reklam alanı ile afişinizin görünürlüğünün artmasıyla reklam geri dönüş oranlarının da yükseldiğini göreceksiniz.

 

Giantboard’lar Daha Büyük, Daha Görünür

 

Yaya ya da araçlı olması fark etmeksizin bir yerden başka bir yere seyahat halinde olan insanlar, dikkatlerini yola ve ulaşacakları hedefe vermiş oluyorlar. Yolculuk halinde olan hedef kitlenin dikkatini çekmek ve iletilmek istenen mesajın ulaşmasını sağlamak giantboard’larla daha kolay oluyor. Giantboard’ların diğer reklamlara göre daha büyük ebatlı olmaları, onları bulundukları alanda ön plana çıkarıyor.

 

İnsanların reklam panolarına yalnızca 3-4 saniye süreyle baktıkları göz önüne alındığında, büyük ebatlı panolar beklenen faydayı sağlamada standart ebatlı panolara kıyasla daha etkili oluyor. Tasarım aşamasında kullanılacak birtakım dikkat çekici unsurlarla desteklendiğinde ise giantboard’ların etkinliği daha da artıyor. Daha büyük olmaları giantboard’ları daha görünür kılıyor.

 

Giantboard’lar ile Daha Hızlı Sonuçlar Alabilirsiniz

 

Yeni bir ürünün lansmanı gerçekleştirildiğinde veya yeni bir markanın tanıtımı yapılarak bilinirliğin artırılması istendiğinde, hızlı sonuç almak için giantboard’lar doğru bir tercih olacaktır. Giantboard’ların büyük ebatları onların daha görünür olmasını sağlarken, reklamlarınızın daha çok insana etki ederek hızlı sonuç vermesini sağlıyor.

 

Geniş alanın avantajı kullanılarak verilecek doğru mesajlar hedef kitlenin harekete geçmesi noktasında daha hızlı sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra büyük reklamların insanlar üzerinde meydana getireceği hayranlık duygusu, giantboard’ları markalaşma sürecine yeni başlayan firmalar için yerinde bir tercih hâline getiriyor.

 

İnsanlar alışverişlerinde tercih yapma noktasına geldiklerinde güven duygusu ön plana çıkıyor. Giantboard’lar hedef kitle üzerinde reklam veren adına “büyük marka”, “güçlü marka” ve “prestijli marka” gibi düşüncelerin kuvvetlendirilmesinde büyük rol oynuyor.

 

Yaratıcı Uygulamalar

 

Büyük ebatlı çalışmalarda yetenekli grafik tasarımcılar yaratıcı uygulamalarla tüm dikkatleri giantboard’unuza çekebilir. Afiş elementlerinin etrafındaki ögelerle yaratıcı bir iletişim diliyle etkileşim halinde olduğu giantboard’lar hedef kitlenin ilgisini çekerken harekete geçme oranlarını artırmada daha başarılı oluyor.

 

Söz konusu giantboard’lar olduğunda dikkat çekmek için birçok alternatif uygulanabilir. Üç boyutlu etki yaratmak için elementlerden bir kısmının çıkıntılı olarak kullanılması, kısmi ya da posterin tamamında uygulanacak aydınlatmalar, hareketli elementler ve daha fazlası giantboard tasarımlarının sıradan tasarımlardan sıyrılarak ön plana çıkmasını sağlayacak çalışmalar arasında sayılabilir.

 

Giantboard Tasarımlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Her ebatta reklam görselinin tasarımında olduğu gibi giantboard tasarımlarında da reklamdan beklenen başarıyı yakalamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcut. Giantboard tasarımlarında dikkat edilmesi gereken konuları sizler için altı ayrı başlık altında değerlendirdik.

 

Görsel Hiyerarşi Önemli

 

Tasarım ögeleri arasında kurulacak görsel hiyerarşi, görsel denge ve bütünlük açısından önem arz ediyor. Reklam alanı ne kadar büyük olursa olsun elementler arasında önem derecesine göre bir hiyerarşi sağlanmadığı takdirde giantboard afişiniz karmaşık bir görüntü sergilerken, mesajınız alıcıya doğru bir şekilde ulaşamayabilir.

 

Tasarımda başlık, slogan gibi alıcıya ilk etapta verilmek istenen mesajlar büyüklük, kalınlık ve renk gibi unsurlarla hiyerarşik olarak ön plana çıkarılmalı, bu sebeple alıcının giantboard’unuzdaki en önemli mesajı seçebilmesi sağlanmalıdır.

 

Kontrast Şart

 

Giantboard tasarımında kullanılan yazı, görsel ve diğer renkli unsurların birbirleriyle karışmaması ve bakan kişiler tarafından ayırt edilecek şekilde algılanabilmesi için ögeler arasında kontrastın yakalanması gerekiyor. Aksi takdirde kullanılan elementler birbirine karışarak algılamada güçlükler meydana getirebilir. Böyle bir durumda ise iletilmek istenen ifadeler tam ve doğru olarak alıcıya ulaşamayabilir.

 

Uygun kontrastla hazırlanan giantboard’lar mesajın kısa sürede algılanmasına da katkı sağlar. Hedef kitlenin reklam panolarına çok kısa sürelerle baktığı da hesaba katıldığında mesajın iletilmesindeki hız önemli oluyor. Profesyonel tasarımcılar kontrastı sağlamak için renk kuralları ve renk çemberi gibi araçlardan faydalanıyor.

 

Boşlukları Kullanın

 

Giantboard tasarımlarında boşluğun kullanımı da olmazsa olmaz kurallar arasında yer alıyor. “Ne de olsa alan geniş, her yeri kullanarak olabildiğince fazla bilgi yerleştirelim.” diye düşünmek tasarımınıza faydadan çok zarar getirecektir. İnsanların giantboard’unuzla karşılaştığı kısa sürede ifade etmek istediklerinizi algılayabilmesi için tasarım olabildiğince sade olmalı ve yeterince boşluk içermeli.

 

Boşluk bulunmayan bir tasarım son derece karmaşık olabileceği gibi algılanması da güç olacaktır. Tasarımda yeterince boşluk olduğunda ise mesajınız karşı tarafa daha net ve kusursuz olarak iletilecektir. Doğru bir iletişim için giantboard tasarımlarında boşluk kullanımına özen gösterilmeli.  

 

Harekete Geçirin

 

Giantboard reklamınızın etkinliğini artıracak bir diğer unsur da kampanyanızın potansiyel müşterilerinizi harekete geçirebilecek kapasitede bir özellik içermesidir. Verilmek istenen mesajı, etkileyici bir slogan ve heyecan verici bir yenilik ile oluşturabilirsiniz.

 

Sebep Sunun

 

Giantboard’larla yürüttüğünüz reklam kampanyasının başarısı, marka bilinirliğinin artması gibi uzun vadeli hedeflerle birlikte kampanyanın satışa dönme oranlarıyla ölçülüyor. Başarılı bir reklam için potansiyel müşterinizin sunduğunuz ürün ya da hizmeti edinmesine yönelik bir sebep ortaya koymalısınız.

 

Ölçülere Dikkat Edin

 

İşin sonunda aksiliklerle karşılaşmamak amacıyla reklam verilecek alan ölçülerinin sürecin en başında netleştirilmesi gerekiyor. Giantboard ölçüsü tasarımdan baskıya ve kiralama ücretlerine kadar sürecin tamamında belirleyici bir rol oynuyor.

 

Siz de markanızı daha bilinir hale getirmek, hedef kitlenizi genişletmek, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak istiyorsanız giantboard’lar firmanız adına harika bir başlangıç olabilir. Kentvizyon ailesi olarak sürecin en başından en sonuna kadar müşteri memnuniyetine öncelik veren yaklaşımımız, alanında uzman ekibimiz ve sektördeki tecrübemizle her zaman hizmetinizdeyiz.

Yukarı Çık