Kentvizyon
billboard

CLP

AÇIKHAVA REKLAMLARININ PARLAYAN YILDIZI

 

Araçlı ya da yürüyerek bir yerden başka bir yere giderken veya toplu taşıma araçlarının duraklarında beklerken belki de hepimizin en çok rastladığı açıkhava reklam türü CLP olarak adlandırılan panolar oluyor. Şehrin işlek noktalarına yerleştirilen, yolcu ve yayaların göz hizasına konumlandırılan bu reklam ürünü yüksek etkileşim düzeyleriyle yatırımcılarının yüzünü güldürmeyi başarıyor.

 

“CLP Nedir?” sorusuyla başlayacak olan yolculuğumuz neticesinde aklınızda bu reklam ürünü ile ilgili hiçbir soru işareti kalmayacak.

 

CLP Nedir?

 

CLP İngilizce “City Light Poster” kelimelerinin baş harflerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir reklamcılık terimi olup bu kelimeler Türkçeye “Işıklı şehir afişi” olarak çevrilebilir. Konunun anlaşılması adına terimi Türkçeye çevirmekten ziyade sektörde kullanımı ve fonksiyonuna göre daha geniş tanımlamakta yarar görüyoruz.

 

Günümüzdeki kullanım şeklini göz önünde bulunduracak olursak CLP’ler ; şehrin işlek noktalarında, insanların göz hizasına gelecek şekilde önü ve arkası cam olup; afişlerin çerçeveli bir şekilde muhafaza edildiği ve sergilendiği reklamcılık ürünüdür diyebiliriz.

 

Korunaklı ve çevresel etkilerden zarar görmeyen yapısı ile işlek noktalardaki konumu sayesinde çoğunlukla insanlar tarafından fark edilen etkin bir reklam aracı olması, CLP reklamlarının markalar tarafından sıklıkla tercih edilmesine neden oluyor.

 

CLP Ölçüleri Nelerdir?

 

Sayısal verilere geçmeden önce CLP ile ilgili iki farklı ölçü türünün bilinmesinde fayda var. Bunlar: Afiş ölçüsü ve görünür alan ölçüsüdür. Afiş ölçüsü tasarlanan afişin baskı alanını ifade ederken, görünür alan ölçüsü afişinizin CLP mekanizmasına yerleştirildikten sonra dışarıdan görünen ölçülerini ifade etmektedir.

 

Standart bir CLP için afiş ölçüsünün 175 cm x 118,5 cm, görünür alan ölçüsünün ise 172 x 115,5 santimetre olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

CLP Çeşitleri Nelerdir?

 

CLP reklamları sergilendikleri mekân ve panonun özelliklerine göre üç farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır, bunlar: Raket CLP, Durak CLP ve 360 Silindir CLP. Akıllarda soru işareti kalmaması için bu üç CLP reklam çeşidini ayrı başlıklar altında detaylı bir biçimde incelemekte fayda var.

 

CLP Raket Nedir?

 

CLP Raket, genellikle yaya trafiğinin yoğun seyrettiği yerlerde, bir kaide ile yerden 40-60 cm yükseltilerek göz hizasına konumlandırılmış çerçevelerde reklam afişlerinin sergilendiği bağımsız reklam panosudur.

 

Bu panolar arkadan aydınlatmalı olarak kullanılabildiği gibi silindirik hareketli bir mekanizma sayesinde reklamların sırayla döndüğü bir yapıda da tasarlanabiliyor. Işıklandırma yapılacaksa ışık kaynağının reklamın tüm yüzeyine eşit olarak dağılmasını sağlayacak teknik önlemler alınıyor.

 

Hareketli CLP ürünlerinde ise afiş materyali önem kazanıyor. Dönen mekanizmanın afişe zarar vermemesi için baskı yapılacak ürünün dayanıklı materyalden seçilmesi gerekiyor.

 

CLP Raket ürünü yayında olan afişin çevresel unsurlardan etkilenmemesi ve yoğun etkileşim alması nedeniyle markalar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

 

CLP Durak Nedir?

 

CLP Raket panolarının araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde bağımsız olarak sergilendiğini ifade etmiştik. CLP Durak ürünü ise toplu taşıma duraklarının yan cepheleri içerisinde sergilenen reklam panosudur. Bu üründe reklam afişleri durağın yan cephesinde, dayanıklı bir çerçeve içerisinde ve cam arkasında sergilenir.

 

Birçok kişinin toplu taşıma araçlarını beklerken sergilenen reklam ile etkileşime geçmesi CLP Durak reklamlarının oldukça etkili bir reklam ürünü olarak karşımıza çıkmasına neden oluyor.

 

Özellikle hedef kitleye yönelik insanların, öğrencilerin, emeklilerin dikkatini çekecek bir ürün ya da hizmet tanıtımında, durak içerisinde konumlandırılan CLP panoların mükemmel sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz.

 

Silindir CLP Nedir?

 

CLP Raket ürününden farklı olarak çevresindeki insanların tüm açılardan algılayabileceği şekilde 360 derece tasarlanan reklam ürünüdür. Bu üründe 360 derece silindirik yapıya yerleştirilen ve her açıdan görülebilen afişler sayesinde reklam etkileşim oranının artırılması hedeflenir.

 

CLP panolarının en güncel ve yenilikçi versiyonu olan Silindir CLP’ler çift yöndeki bir güzergaha konumlandığında tüm çevredeki kişiler tarafından görülebilmesi ile ön plandadır. Bu özelliğiyle silindir CLP, kalabalık meydanlarda ve geniş kaldırımlarda afişlerin görünme açılarını artırmak maksadıyla tercih ediliyor.

 

CLP Afiş Tasarımlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

 

CLP afiş tasarımlarında reklamın etkileşimini yüksek tutmak ve beklenen faydayı sağlamak adına birtakım hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. CLP panosu ne kadar işlek bir noktada yer alırsa alsın tasarımda yapılan bir hata reklam kampanyanızın potansiyeline ulaşmasının önüne geçebilir.

 

Görsel Kalitesi

 

CLP reklamları genellikle yayalar tarafından yakın mesafeden algılanıyor. Bu durum afiş tasarımlarında küçük de olsa hata yapılmamasını gerektiriyor. 

Örneğin durakta bekleyen bir yaya, otobüs gelene kadar geçecek sürede reklamınızı en ince ayrıntısına kadar inceleyebilir. Algılanan küçük bir hata karşısında bireylerin markanızla etkileşime girme ihtimali düşebilir. 

 

Bu nedenle afişlerde kullanacağınız görsellerin yüksek çözünürlükte olması gerekiyor. Düşük çözünürlükteki görseller, piksellerin görüleceği bir afiş baskısıyla sonuçlanırken bu durum kalite algısının bozulmasına neden oluyor.

 

Metin Okunurluğu

 

Reklam kampanyasında tercih edilen slogan ve metnin anlaşılabilir ve okunaklı olması gerekiyor. Görsel ögeler ile birbirine karışan ve okunması güç olan metinler hedef kitle tarafından görmezden gelinebilir. Bu durumda reklamınızın etkinliği zarar görebilir.

 

Özellikle slogan yerleştirilirken büyük puntolar ve yüksek kontrast tercih edilmeli. CLP panolarının yakın mesafeden algılanıyor olması, tasarımda yazıların kolaylıkla okunabileceği için gerekenden küçük puntolar tercih edilmesi gibi bir yanılgıya sebep olabiliyor. Görsel ne kadar yakın olursa olsun hareket halindeki bireylerin dikkatini çekmek için büyük puntolu yazılar tercih edilmeli.

 

Çevre ile Uyum

 

CLP tasarımlarında sıklıkla gözden kaçan bir diğer konu da çevre ile uyum oluyor. Afiş tasarımında kullanılan renkler panonun çevresiyle kontrast oluşturmayı başarabilmeli. Kaldırım rengiyle aynı renk tonunda olan bir afiş tasarımı hedef kitlenin dikkatini çekme açısından sorun oluşturabilir. Yine bir ağacın yanında ağaçla aynı yeşil tonunu kullanan bir afişin fark edilmesi zor olacaktır.

 

Bu nedenle afiş tasarımında CLP panosunun çevre özellikleri iyi analiz edilerek kontrast oluşturacak ve dikkat çekecek bir tasarım hazırlanmasına özen gösterilmeli. Bulunduğu çevre ile görsel iletişim kurmayı başarabilen afiş tasarımları reklam kampanyanızın başarısını artıracaktır.

 

Baskı Kalitesi

 

CLP reklamları her ne kadar çerçeveli ve korunaklı olarak sunulsa da baskı materyalinin kalitesiz olması reklamınıza zarar verebilir. Özellikle hareketli panolarda baskı medyası yeterince kalın ve dayanıklı değilse afişiniz zarar görebilir.

 

Baskıda kullanılan mürekkep kalitesi de önemli bir husus olarak karşımıza çıkıyor. Açıkhava reklamlarında, özellikle uzun dönem kiralamalarda güneşin etkisiyle afişinizde renk solması gibi durumlarla karşılaşılmaması için uygun mürekkep ve baskı teknolojisi tercih edilmeli.

 

CLP Raket Fiyatları Nedir?

 

CLP reklamlarının avantajlarından faydalanarak markalarını daha kısa sürede bilinir kılmak, ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapmak ve satışlarını artırmak isteyen firmalar için CLP Raket Pano fiyatları merak konusu oluyor.

 

Fiyatlar panonun bulunduğu yer, nüfus durumu ve muhit özelliklerine göre farklılık gösteriyor. Kentvizyon, Türkiye’nin pek çok şehrindeki farklı noktada CLP ürünüyle her bütçe için uygun seçenekler sunuyor. CLP reklam verme süreci ve maliyetler hakkında bilgi almak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Yukarı Çık